giweather joomla module

NALÉHAVÉ DOPORUČENÍ PRO ČESKÉ OBČANY NACHÁZEJÍCÍ SE NA KRÁTKODOBÉM POBYTU V PORTUGALSKU

Velvyslanectví České republiky v Portugalsku důrazně doporučuje všem českým občanům nacházejícím se v Portugalsku v rámci krátkodobých pobytů okamžitý návrat do České republiky, nejlépe nejbližším komerčním leteckým spojením.

Přímé letecké spojení linkou TAP z Lisabonu do Prahy bylo realizováno naposledy v sobotu 21. 3. Zájemcům o cestu do ČR proto doporučujeme průběžně sledovat aktuální nabídku spojení na stránkách leteckých společností a na webových službách jako např. Skyscanner.comKiwi.com apod.
Společnost TAP dne 19. 3. oznámila, že od pondělí 23. 3. až do 19. 4. bude v rámci EU z Lisabonu létat jen do Lucemburku (2 lety týdně), Ženevy (2), Frankfurtu (2), Londýna (4), Paříže (2) a Amsterodamu (2).

Také v případě ostatních leteckých společností dochází k zásadnímu utlumení provozu do Portugalska. Doporučujeme proto všem zájemcům využít nejbližší let společnosti TAP, případně ostatní disponibilní lety jiných společností s přestupem přímo do Prahy nebo na nejbližší možné letiště v Německu, Rakousku a dalších zemích co nejblíže ČR, jakož i zajištění následné pozemní dopravy na hranice ČR, vyzvednutí svým rodinným příslušníkem na daném letišti, případně využití svozu autobusy organizovaným ze strany MZV ČR.

V případě, že se občan České republiky dopraví letecky na některé letiště v Rakousku či v Německu, může jej na letišti vyzvednout rodinný příslušník, který se při přechodu hranice z České republiky prokáže kopií palubní vstupenky nebo jiným dokladem o nákupu letenky osoby, kterou jede vyzvednout. Při návratu přes rizikové země platí pro všechny zúčastněné osoby povinnost setrvat v nařízené karanténě.

Dne 24. 3. zařadilo Ministerstvo zdravotnictví ČR na seznam rizikových zemí také Portugalsko. Aktualizovaný seznam rizikových zemí naleznete zde:

https://koronavirus.mzcr.cz/staty-sveta-s-vysokym-rizikem-…/

Velvyslanectví České republiky dále upozorňuje, že po zrušení komerčních letů bude obtížné zajistit návrat českých občanů zpět do ČR. Občané, kteří se na vlastní náklady a riziko rozhodnou setrvat v Portugalsku, jsou povinni řídit se zejména pokyny portugalských orgánů.

Pro aktuální informace týkající se návratu občanů do ČR doporučujeme sledovat domovskou stránku Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Pohotovostní telefonní linky Velvyslanectví ČR v Lisabonu jsou:

+351 919 319 422

+351 213 001 012